preskoči na sadržaj

Obrtna tehnička škola Split

 > Naslovnica

"JA ISTRAŽUJEM" u Obrtno tehničkoj školi

Autor: Damir Polak, Damir Zorica, Joško Smolčić, 29. 11. 2024.

U sklopu projekta Reconnecting Science with the Blue Society (Blue-connect 2.0) i u suradnji s Insti- tutom za oceano- grafiju i ribarstvo naša škola sudjeluje u izradi daljinski upravljanog autono- mnog plovila koje omogućuje izravno mjerenje fizikalnih veličina na moru i ispod razine mora.

 

Voditeljica projekta je Barbara Zorica iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, dok aktivnosti na projektu u našoj školi provode nastavnici Damir Zorica, Joško Smolčić i Damir Polak. Tako je i održan posjet djelatnika iz Instituta u našoj školi te susret s učenicima za vrijeme održavanja uvodne radionice.

 

 

 

 

 

Tijekom posjeta predstavljen je kratak pregled aktivnosti u kojima će učenici sudjelovati, te je naglašen značaj njihove uključenosti u ovu aktivnost, kao i važnost mjerenja koja će provoditi kao dio svog angažmana.

 

Cilj radionice bio je motivirati učenike i pružiti im jasno razumijevanje o tome kako će njihov doprinos utjecati na cjelokupni projekt.
Posjet je bio produktivan korak u jačanju suradnje i osiguravanju da su sudionici dobro pripremljeni za svoju ulogu u nadolazećoj aktivnosti.

Više o projektu ....

 

O projektu


Projekt Reconnecting Science with the Blue Society (Blue-connect 2.0) okuplja partnere iz pet obalnih gradova:
 - Sveučilište u Splitu,
 - Sveučilište u Dubrovniku,
 - Sveučilište u Zadru,
 - Sveučilište u Rijeci,
 - Sveučilište Jurja Dobrile u Puli,
 - Institut za oceanografiju i ribarstvo,
 - Mediteranski institut za istraživanje života,
 - Institut za jadranske kulture i melioraciju krša,
 - Zaklada Sveučilišta u Rijeci.

Glavni cilj projekta je ponovno povezivanje znanosti s društvom približavanjem istraživanja i istraživača javnosti, jačanjem prepoznatljivosti znanosti u javnosti i istraživačkog obrazovanja te izgradnjom povjerenja i razumijevanja znanosti i njezinog utjecaja na plavo društvo u regiji.

Projektom će se provesti aktivnosti koje promiču istraživanje i znanost na razumljiv i zanimljiv način te poticati angažman šire javnosti i mladih u znanosti kako bi zajednički djelovali na relevantne probleme s kojima se Mediteran suočava.
 U fokusu projekta je organizacija Europske noći istraživača, na kojoj će javnost i mladi sudjelovati u aktivnostima koje će doprinijeti njihovom razumijevanju znanstvenih istraživanja.


Ključne aktivnosti projekta su održavanje niza predavanja, izložbi, radionica, dana otvorenih laboratorija i drugih aktivnosti namijenjenih široj javnosti koje će doprinijeti većoj informiranosti javnosti o istraživačkim aktivnostima i temama važnih za područje Mediterana. Provedbom kampanje povećat će se razumijevanje znanosti i osvijestiti važnost istraživanja za svakodnevni život građana, te privući mlade i širu javnost na glavna događanja projekta.

Kroz program “Istraživači i škole” organizirat će se posjeti istraživača osnovnim i srednjim školama, uključujući one na otocima i u ruralnim područjima, kako bi kroz interaktivne eksperimente i radionice potakli znatiželju i interes učenika za znanstvene karijere. Također, učenici će imati priliku posjetiti znanstvene institucije i upoznati se s radom istraživača.

Središnja aktivnost projekta je manifestacija Europske noći istraživača koja će uključivati niz znanstveno društvenih aktivnosti, a provest će se u pet gradova u Republici Hrvatskoj: Dubrovniku, Splitu, Zadru, Rijeci i Puli. Europska noć istraživača europska je javna i medijska manifestacija koja za cilj ima promicanje istraživačkih karijera, prvenstveno namijenjena mladima i njihovim obiteljima. Cilj je privući ljude bez obzira na stupanj obrazovanja, s posebnim naglaskom na djecu i mlade, a posebno one koji nemaju pristup znanosti i istraživanju te su stoga manje skloni bavljenju STEAM područjima ili istraživačkim aktivnostima.

Noć istraživača svake se godine tradicionalno organizira zadnjeg petka u rujnu, a održat će se 26. rujna 2025. na popularnim javnim lokacijama u gradskim središtima. Posjetitelji svih generacija imat će priliku otkrivati čudesni svijet znanosti kroz komunikaciju s istraživačima, izvođenje eksperimenata, različita predavanja, demonstracije, izložbe, interaktivne radionice, ali i sudjelovati u nagradnim igrama.

 








 
 > Naslovnica
CMS za škole logo
Obrtna tehnička škola Split / Plančićeva 1, HR-21000 Split / ss-obrtna-tehnicka-st.skole.hr / ured@obrtna-tehnicka-st.skole.hr
preskoči na navigaciju