2022-12-05 19:28:00 Obrtna tehnička škola kao regionalni centar kompetentnosti i katalizator povezivanja učenika i poslodavaca Početkom prosinca u našoj školi, a u sklopu projekta Regionalnog centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo, održana su dva događaja, Strukovni sajam i Konferencija za razmjenu znanja i iskustava. Strukovni sajam je okupio učenike, razrednike, mentore, poslodavce kao i predstavnike Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske gospodarske komore te Splitsko-dalmatinske županije. Ovo je drugi po redu strukovni sajam unutar projekta “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko-dalmatinske županije”. Strukovni sajam otvorio je ravnatelj Obrtno tehničke škole gospodin Milivoj Kalebić. Ravnatelj Kalebić pozdravio je sve prisutne te im poručio: “Iznimno mi je drago da ste danas s nama ovdje kako bismo vam predstavili sve ono što radimo. Ovo je mjesto na kojem će brojni učenici završiti školu, sutra se zaposliti i hraniti svoje obitelji. Pogledajte ostvarenja naših učenika kao i mogućnosti koje vam nude elektro zanimanja. S nama su danas naši dragi partneri, vrhunski stručnjaci iz uspješnih tvrtki koji će vas, nadamo se, potaknuti da se odlučite za karijeru u ovom sektoru.”
Učenicima su se tako predstavili Danijela Budić Čaljkušić i Nikola Bilić Antičević iz tvrtke S+B Systemtechnik koja posluje na svjetskom tržištu u više sektora. Njihove glavne djelatnosti su CNC obrada, razvoj i proizvodnja te montaža na područjima strojne obrade, elektronike, elektrotehnike, pneumatike, hidraulike, mehanike, mehatronike, strojarstva i senzorike.
Mario Ljubić i Ivan Meter (Motorbox) ulaganjem u svoje znanje stekli su brojne kompetencije u domeni novih tehnologija i električnih vozila te su učenicima predstavili svijet elektro mobilnosti. U sklopu Strukovnog sajma održan je i okrugli stol “Zapošljivost u elektro zanimanjima” na kojem su sudjelovali Elizabeta Bego iz Hrvatske obrtničke komore Splitsko-dalmatinske županije, Sanja Baković iz Hrvatske gospodarske komore Splitsko-dalmatinske županije, Petar Škovrlj ispred Splitsko-dalmatinske županije, predstavnici škole te vlasnici obrta i tvrtki iz sektora. Zaključak okruglog stola bio je kako je pozitivno ozračje oko obrtničkih i proizvodnih zanimanja koja postaju poželjno zaposlenje. Cilj ovakvih kontruktivnih rasprava je povezivanje učenika za specijalizaciju i rad u tvrtkama, te zatvaranje kruga od škole do budućeg zaposlenja.
Konferencija za razmjenu znanja i iskustava je ugostila međunarodne stručnjake te kolege iz struke, odnosno predstavnike Regionalnih centara kompetentnosti iz Koprivnice, Osijeka, Siska i Karlovca.
Predavanja je započeo dipl.ing.el. Marko Lovrić s dvije vrlo aktualne teme – strategijom i razvojem obnovljivih izvora energije te vizijom i realizacijom malih kućnih elektrana. Pridružio mu se i mag.ing Stipe Vodopija koji nam približio pojam malih kućnih elektrana. Prof.dr.sc. Bernard Bekavac, voditelj studija Švicarski institut informacijskih znanosti predstavio je inženjerstvo upotrebljivosti i dizajn/istraživanje korisničkog iskustva (Usability/User Experience) kao bitnu odrednicu kvalitete interaktivnih proizvoda (npr. softvera, uređaja, strojeva). Radi se o trenutno jednoj od najaktualnijih i najvažnijih tema povezanih s kvalitetom interaktivnih proizvoda, te ujedno i brzorastućoj gospodarskoj grani i djelatnosti s brojnim povezanim uslugama. Gospodin Bekavac je otvorio drugi dan konferencije s temom “Turingov-stroj kao teorijska baza univerzalnog računala i viših programskih jezika - Minimalni zahtjev za jedno računalo (bilo koje vrste) da bude univerzalno upotrebljivo i da probleme može rješavati uz pomoć viših programskih jezika.” Doc. dr. sc. Franjo Pehar s odjela informacijskih znanosti Sveučilišta u Zadru svoje je predavanje posvetio GIT-u odnosno korištenju sustava za verzioniranje i upravljanje digitalnim sadržajem u nastavnom procesu.
|
Obrtna tehnička škola Split |