Europski dan statistike

Autor: Marijana Petrić Maršić, 20. 10. 2023.

20. listopada obilježava se osmi Europski dan statistike, podsjećajući nas na važnost ove grane primijenjene matematike. Statistika je  posvećena prikupljanju, uređivanju, analizi, sažimanju, prezentaciji i tumačenju obilja podataka, s ciljem donošenja relevantnih zaključaka o raznim pojavama i procesima u svijetu.Ovogodišnji moto Europskog dana statistike odražava potrebu za statističkim saznanjima u suvremenom, brzo mijenjajućem svijetu:

„Statistika za bolji razvoj u svijetu koji se brzo mijenja".

U holu škole, možete razgledati plakate koje su izradili naši učenici. Na tim plakatima su predočili podatke koje su marljivo prikupili, pažljivo uredili, temeljito analizirali, i iz njih

izvukli korisne zaključke o vremenu provedenom pred ekranima mobilnih uređaja, kao i upotrebi aplikacija (Snapchat, WhatsApp, Instagram,…).

Ovaj događaj naglašava važnost obrazovanja i razumijevanja statistike, kako bismo bolje razumjeli svijet oko sebe i kako bismo donosili informirane odluke u različitim aspektima života.