GLAGOLJICA U SUVREMENIM MEDIJIMA

Autor: Maja Krišto, Robert Kekez, 15. 6. 2022.

OBRTNA TEHNIČKA ŠKOLA I GLAGOLJICA

Učenici Obrtne tehničke škole u Splitu se bave glagoljicom u posljednje četiri godine nastojeći očuvati  spomen na tisućljetno hrvatsko pismo. Tu aktivnost njeguje nastavnica Maja Krišto s učenicima kroz razne aktivnosti koje se provode svake godine uoči Dana glagoljice i glagoljaštva.

Dan 22. veljače je Dan Glagoljice i glagoljaštva te se kao takav obilježava u Republici Hrvatskoj od 2018. godine.

VRIJEME JE!

U okviru programa „Čuvari baštine“ CI SDŽ s naslovnom temom „Naše užance“, učenici 4. H razreda, uz koordiniranje nastavnice Maje Krišto i pomoć nastavnice Katarine Bonačić, su napravili izložbu naziva „Vrijeme je!“ koja prikazuje hrvatsko arhaično pismo glagoljicu  u kontekstu vremena, kroz književnost i likovnu umjetnost, te suvremenu medijsku promidžbu ovoga vremena kako bi se pismo nastavilo „koristiti“.

Dodatni naslov manifestacije u kojoj su sudjelovali učenici 4. H razreda smjera Drvodjeljski tehničar- dizajner je „Glagoljica u suvremenim medijima“ , te su učenici svoje radove medijski eksponirali i predstavili datuma 2.6.2022. godine, u starorimskom amfiteatru u prostoru stare Salone, danas prostoru grada Solina.

Učenici su postavili glagoljicu na digitalni plakat, izrađeni su mafneti (magneti na kamenu s glagoljičkim natpisom-replika učeničkih radova), majice s Valentinovim satom, kao centralnim motivom, te su izloženi originalni učenički radovi na kartonu.

Cilj ove aktivnosti je bio skrenuti pozornost učenicima i svim (ne)govornicima Hrvatskoga jezika kako je važno promicati vrijednosti ljepote jednog  glagoljičkog pisma, kako bismo time očuvali baštinu  te osjetili pripadnost kroz vlastiti identitet u protoku vremena, te kako ne bismo zaboravili svoje pisane korijene.

Autor teksta: Maja Krišto